Description
Unlimited creative possibilities emerge when BEAUTÉ is re-imagined in herringbone pattern. European White Oak 7.5″ wide planks dressed in white sand beige with hints of amber illuminating its wire brush texture.
| PRODUCT NUMBER | 3833-2785N2SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | Hardwax Oil |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.08ft2 (2.89m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






