Description
AURORE is a sunrise of light and medium brown with smoky grey undertones that accentuate the beauty of the wire brush texture. A world of possibilities, brought to life in European White Oak 7.5″ wide herringbone designs.
| PRODUCT NUMBER | 5332-2876SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 3ft (950mm) |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Matte Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Glue Down |
| COVERAGE/BOX | 15.54ft2 (1.44m2) |
| STOCK TYPE | Available |







