Description
AMBIANCE is a beautiful blend of light cream tones and hints of grey. These 7.5″ wide Herringbone style planks in European White Oak, offer flexibility of design with a Scandinavian flare.
| PRODUCT NUMBER | 5332-6277SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 3ft (950mm) |
| THICKNESS | 14mm (0.55in) |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Matte Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Glue Down |
| COVERAGE/BOX | 15.54ft2 (1.44m2) |
| STOCK TYPE | COMING SOON |






