Description
Rich, light toned hardwood in 8.5in wide planks of European White Oak. Predominantly blonde, Palette is full of character with a natural appeal that mixes brown and beige tones, offering a dynamic and bold look.
| PRODUCT NUMBER | 2268-7253SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 8.5in (220mm) |
| LENGTH | 7ft (2200mm) RL |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | Hardwax Oil |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.26ft2 / 2.90m2 |
| STOCK TYPE | Available |





