Description
Rich, medium-toned natural brown with deep character marked by grains highlighted by modern matte look.
| PRODUCT NUMBER | 5376-7768SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 9.5in (240mm) |
| LENGTH | 7ft (2200mm) RL |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Oil |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 34.1ft2 (3.17m2) |
| STOCK TYPE | Available |






