Description
Dumont is a rich earthy toned hardwood, a mix of terracotta clay and all the beauty of the European White Oak together. The result is a stunning and versatile medium shade that’s timeless.
| PRODUCT NUMBER | 2788-3866SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 9.5in (240mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Oil |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 39.27ft2 (3.65m2) |
| STOCK TYPE | Available |






