Description
Starck is a warm grey with cream undertones that speaks sophistication and class through 7.5” wide European White Oak planks. Versatile, Starck is sure to bring a refined look to any room and design approach.
| PRODUCT NUMBER | 2326-7825SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.08ft2 (2.89m2) |
| STOCK TYPE | Available |






