Description
In 7.5″ wide planks. Chiffon Drape blends beige and golden brown tones with White Oak’s natural grey undertones. Adding a soft look and feel to any space, Chiffon Drape’s style is timeless and will stay beyond trends.
| PRODUCT NUMBER | 3833-2443N2SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.08ft2 (2.89m2) |
| STOCK TYPE | Available |






