Description
Honey wheat tones are base of this wire brushed European White Oak floor that sets off its natural light beige grain. European White Oak in 7.5” wide planks, Brulé adds warmth and style to any space.
| PRODUCT NUMBER | 3833-2785N2SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | Hardwax Oil |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.08ft2 (2.89m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






