Description
Natural is a classic and contrasting blend of cream and warm brown hues, naturally defined by Birch wood which it is made from. In 5” wide planks, Natural’s smooth finish and gloss will make your rooms look classic and dynamic.
| PRODUCT NUMBER | 3833-6288SS |
| SPECIES | Birch |
| PLANK WIDTH | 5in (127mm) |
| LENGTH | 4ft (1200mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Smooth |
| GLOSS | 30% |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 19.68ft2 (1.83m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






