Description
Wrought Iron is a dark grey-ish brown in 7.5in wide Maple planks. Its handscrapped finish gives Wrought Iron a layer of interest and classic look.
| PRODUCT NUMBER | 7374-9768SS |
| SPECIES | White Oak |
| PLANK WIDTH | 5in (127mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Handscraped |
| GLOSS | 15-20% |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 38.86ft2 (3.61m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






