Description
Organza features caramel-honey brown hues like no other! Warmth and style define these 7.5″ wide European White Oak planks with an all-natural feel that will make you love them.
| PRODUCT NUMBER | 3833-6742SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 23.31ft2 (2.16m2) |
| STOCK TYPE | Available |






