Description
CALIN is in accordance with one of our most popular colors, Atelier. Calin is a creamy beige, with hints of gold and wire brushed to give a natural, elegant appearance. Elevate your home, with European White Oak 7.5″ wide herringbone designs.
| PRODUCT NUMBER | 5332-2393SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 3ft (950mm) |
| THICKNESS | 14mm (0.55in) |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Matte Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Glue Down |
| COVERAGE/BOX | 15.54ft2 (1.44m2) |
| STOCK TYPE | New |





