Description
The Pacific collection of LVT is designed for convenience and functionality. Utilizing the Drop-Lock-Click system for easy installation, along with great color selection, this collection is ideal in bathrooms, kitchens, or other rooms that may come in contact with water.
| Product | Wellington |
|---|---|
| Collection | Pacific |
| Structure | 5.5 mm + 1.5mm HDEVA |
| Dimensions | 182 (7″) * 1240 (49″) * 7.0mm |
| Name (for labelling only) | Wellington |
| Veneer Thickness | 0.5 mm/20 mil |
| Sq feet per box | 18.91 |
| Installation options | On, above, or below grade |







