Description
Claude exudes a calming feeling in any environment with it soft grey back drop tinted with mocha and espresso highlights. Designed with a modern aesthetic, these 9.5” wide planks offer an exquisite finish that enhances the grain and character of the wood.
| PRODUCT NUMBER | 2788-2528SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 9.5in (240mm) |
| LENGTH | 7ft (2200mm) RL |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 34.1ft2 (3.17m2) |
| STOCK TYPE | Available |





