Description
Genre is a true medium-toned beige with hints of light brown and knots that bring a contemporary touch to a classic color. European White Oak, 8.5″ wide, Genre is a classic embedded with delightful touches of modern.
| PRODUCT NUMBER | 2268-4363SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 8.5in (220mm) |
| LENGTH | 7ft (2200mm) RL |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Oil |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.26ft2 / 2.90m2 |
| STOCK TYPE | Available |







