Description
Specification
| Structure: | Engineered luxury vinyl plank (1.8mm LVT + 5mm WPC + 1.5mm cork) |
|---|---|
| Wear Layer: | 0.55mm/ 22mil |
| Width: | 12″ & 18″ (Mixed) |
| Thickness: | 5/16″ / 8mm |
| Length: | 28-5/16″ (718.4MM) |
| Edge Detail: | 4-sided microbevel |
| Finish: | Embossed in Register & UV Coating |
| Installation: | 5G locking system |
| Suitable Location: | On, above or below grade |
| Certification: | Floorscore |
| Radiant Heat: | Suitable for use with hydronic systems |
| Temperature Performance: | -20°c to 50°c / -4°F to 122°F |
| Warranty: | Limited lifetime residential & structural, 15-year heavy commercial |
| Price Range: | $$ |
| sq-ft-carton: | 23.68 |
| sq-m-carton: | 2.20 |
| weight-lbs: | 43 (19.5 KGS) |




