Description
Specification
| Structure: | Engineered luxury vinyl plank (1.8mm LVT + 5mm WPC + 1.5mm cork) |
|---|---|
| Wear Layer: | 0.55mm/ 22mil |
| Width: | 9″ |
| Thickness: | 5/16″ / 8mm |
| Length: | 60″ |
| Edge Detail: | 4-sided microbevel |
| Finish: | Embossed, UV Coating |
| Installation: | 5G locking system |
| Suitable Location: | On, above or below grade |
| Certification: | Floorscore |
| Radiant Heat: | Suitable for use with hydronic systems |
| Temperature Performance: | -20°c to 50°c / -4°F to 122°F |
| Warranty: | Limited lifetime residential & structural, 15-year heavy commercial |
| Price Range: | $$ |
| sq-ft-carton: | 22.07 |
| sq-m-carton: | 2.05 |
| weight-lbs: | 41.5 (18.8KGS) |




