Description
Brazilian Cherry is a hot brown, smooth and glossy 5in wide engineered floors. Made of Jatoba, Brazilian Cherry is part of our series of exotic wood collections.
| PRODUCT NUMBER | 3833-5286SS |
| SPECIES | Jatoba |
| PLANK WIDTH | 5in (127mm) |
| LENGTH | 7ft (2130mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Smooth |
| GLOSS | 45% |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 46.59ft2 (4.33m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






