Description
Natural Sapele exudes warmth with its hot brown hues with hints of amber. Smooth and glossy in 5in wide planks, this look is a classic with tropical vibes to it. Made of Sapele wood.
| PRODUCT NUMBER | 3833-7273SS |
| SPECIES | Sapele |
| PLANK WIDTH | 5in (127mm) |
| LENGTH | 7ft (2130mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Smooth |
| GLOSS | 45% |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 46.59ft2 (4.33m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






