Description
Rich and earthy, with rich hues of golden browns and hints espresso. Dark filled knots give this floor lots of character. Wide 7.5” planks, European white oak coated with UV lacquer. Stately and elegantly crafted.
| PRODUCT NUMBER | 3288-2453SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.08ft2 (2.89m2) |
| STOCK TYPE | Available |






