Description
Suede combines chic and rustic together in a sophisticated medium colored floor. In 7.5″ wide planks, Suede blends light and medium shades of khaki brown with contrasting wheat blonde in a modern mix of rustic details and refined look.
| PRODUCT NUMBER | 3288-7833SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.08ft2 (2.89m2) |
| STOCK TYPE | Available |





