Description
The little black dress of this collection, bold and intense. This stunning floor captures your attention with deep black brown tones. Beautiful light wire brushed texture adds depth to the finish. A definite show stopper!
| PRODUCT NUMBER | 3833-6633N2SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 31.08ft2 (2.89m2) |
| STOCK TYPE | Available |






