Description
Motif is for the bold! Those who are willing to take risks in favor of making a strong statement. Motif is wild in its high variation planks and contrasts. Embrace its dynamism and make every room one of a kind.
| PRODUCT NUMBER | 3833-6684SS |
| SPECIES | European White Oak |
| PLANK WIDTH | 7.5in (190mm) |
| LENGTH | 6ft (1900mm) RL |
| THICKNESS | 14mm |
| VENEER THICKNESS | 3mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | Matte |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 23.31ft2 (2.16m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






