Description
African Walnut is a handscraped, 5in wide engineered floor with a glossy finish for classic tastes. Made of Acacia Walnut, African Walnut is part of our series of exotic wood collections.
| PRODUCT NUMBER | 3833-9256HSSS |
| SPECIES | Acacia Walnut |
| PLANK WIDTH | 5in (127mm) |
| LENGTH | 7ft (2130mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | Endura® |
| TEXTURE | Handscraped |
| GLOSS | 15-20% |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 46.59ft2 (4.33m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






