Description
Espresso Hickory is a handscrapped, 6.5in wide engineered floor with a glossy finish for classic tastes. Made of Hickory, this color is part of our series of exotic wood collections.
| PRODUCT NUMBER | 3833-3777HS (WP)SS |
| SPECIES | Hickory |
| PLANK WIDTH | 6.5in (165mm) |
| LENGTH | 6ft (1800mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Handscrapped |
| GLOSS | 15-20% |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 19.18ft2 (1.78m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






