Description
Java Birch is a classic 5” wide planks made of Birch with a glossy, smooth finish. These planks are 12mm thick and will bring warmth to any color palette.
| PRODUCT NUMBER | 3833-5282SS |
| SPECIES | Birch |
| PLANK WIDTH | 5in (127mm) |
| LENGTH | 4ft (1200mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Wire Brushed |
| GLOSS | 30% |
| INSTALL | All Grades Nail/Glue/Float |
| COVERAGE/BOX | 19.68ft2 (1.83m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






