Description
Steel Maple is a highly dynamic combination of mocha, charcoal and tan brown with hints of black dramatically distributed in classic 5” wide planks. Made of Maple wood, Steel Maple has a smooth, glossy finish.
| PRODUCT NUMBER | 3833-7833SS |
| SPECIES | Maple |
| PLANK WIDTH | 5in (127mm) |
| LENGTH | 4ft (1200mm) RL |
| THICKNESS | 12mm |
| VENEER THICKNESS | 2mm |
| FINISHING COAT | UV Lacquer |
| TEXTURE | Smooth |
| GLOSS | 30% |
| INSTALL | Swift-Click Lock System |
| COVERAGE/BOX | 19.37ft2 (1.80m2) |
| STOCK TYPE | Special Order – Call for details! |






